PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=973}
7,7 128 205
ocen
7,7 10 1 128205
6,7 12
ocen krytyków
Nie ma mocnych
powrót do forum filmu Nie ma mocnych

od kiedy zacząłem studia w Lublinie i poznałem mentalność ludzi ze wschodniej Polski. To, co może i śmiesznie wyglądało na filmie (zupełnie bezinteresowna złośliwość, zazdrość o wszystko, chęć pogrążenia każdego, komu choć trochę lepiej), okazuje się w prawdziwym życiu... po prostu przykre. I dużo poważniejsze, niż sugerowałaby komedia. Kierowcy autobusu, który patrzą i czekają aż dobiegniesz na 5m od niego i ruszają zanim zdążysz wsiąść, straż miejska dzień w dzień blokująca "źle zaparkowane" samochody pomimo zamknięcia parkingów na czas budowy, obgadywanie każdego, brak jakiegokolwiek szacunku do Kobiet, ślepe zapatrzenie na "fakty i mity", drogi najgorsze, jakie do tej pory w Polsce poznałem i po prostu czysta złośliwość wszystkich poznanych przeze mnie osób wywodzących się z tych stron. Gdy słyszę u rozmówcy zaciąganie, już wiem, że lepiej będzie gdy zachowam dystans i zamknę drogę na wścibskość takowego delikwenta. Tak wygląda moja "czarna komedia" na co dzień.

pchelus

I tu się mylisz. Przebywając w Lublinie można popaść w depresję bo miasto nie jest zbyt urocze ani życzliwe ale nie dziw się ludziom mieszkającym właśnie tam to nie ich wina, że bezrobocie jest jedno z większych w POLANDII a każdy dzień to kara a nie nagroda. Sam jestem ze wschodu nie z Lublina dokładnie a z północy Lubelszczyzny i uwierz mi nie cały wschód jest taki jak w Twoich wyrzutach a ludzie nie wszędzie są zjechani. Dla przykładu wielokrotnie byłem w Łodzi i mogę również powiedzieć, że ludzie z "zachodu" cokolwiek to znaczy...skoro już tak najeżdżasz na wschód są tacy sami jak w Lublinie wszystko co napisałeś pasuje jak ulał do mieszkańców miasta Łódź.ale nie będąc w innych miastach zachodniej polski nie mogę skrytykować wszystkich ludzi tam mieszkających, więc nie rozumiem jak można krytykować mieszkańców całej wschodniej strony polski będąc wyłącznie w Lublinie??? Mam wrażenie, że właśnie przez takich osobników jak Ty Polska dzieli się na tzw "A i B".

ocenił(a) film na 8
Voytiszek

jestem z Białegostoku i kultura jest tu wieksza niz np w Kielcach mimo że to centrum xD gdzie gdy pytałem w informacji pks jak dojechać do jaskini Raj otrzymałem odp. "nie wiem nie byłam tam" xd

ocenił(a) film na 8
Voytiszek

Stereotyp. W Grudziądzu bezrobocie jest ogrooomne, a państwo ma północ Polski wiadomo gdzie. To jest sztuczny podział na "ścianę wschodnią", która ma być rzekomo biedniejsza, a wcale tak nie jest. Mój dziadek, starszy człowiek, pochodzi spod Lublina (wieś koło Lubartowa) i był tak jakieś półtora roku temu na pogrzebie; podobno wszystko jest takie jak tutaj, poziom życia się wyrównał i wschód się wcale od zachodu nie różni.
Poza tym zakładający temat odpłynął gdzieś w swoim kierunku, bo Pawlak i Kargul pochodzili z terenów Kresów II RP. Akcja filmu dzieje się prawdopodobnie na Śląsku, co można wywnioskować z Samych Swoich, gdzie "tutejsi" mówią gwarą śląską :-)

użytkownik usunięty
kampinosek1990

W Grudziądzu też mieszkają przesiedleńcy zza Buga/ Nie na Śląsku,a w Wielkopolsce/Przywary, o których pisze zakładający temat to cechy przybyłych z kresów Kargula i Pawlaka, a nie "miejscowych", co fabuła chyba jasno pokazuje. Poziom życia może i się wyrównał, ale mentalność się nie zmieniła.

pchelus

Twoja wypowiedź jest kretyńska i świadczy o twoim braku wiedzy na temat wschodniej Polski :/

użytkownik usunięty
ewoola

To twoja jest kretyńska. Dobrze napisał. Skoro wziąłeś ją do siebie to znaczy że jesteś jednym z takich. Jak ktoś jest normalny (jak ja) to nie bierze jej do siebie bo wie że jego to nie dotyczy.

ocenił(a) film na 10
pchelus

I ile poznales tam osob? 10? 50? 100? I na tej podstawie pozwoliles sobie zaszufladkowac wszystkich ludzi mieszkajacych na Wschodzie? Tacy ludzie jakich opisales sa w kazdym miescie i wiosce w Polsce. Zalosny jestes...

ocenił(a) film na 9
hajtaler

Mnie nie poznałeś :D:D Troche dziwny ten Twój post. Co to ma do odbioru filmu ?????? Aa i nie z Lublina : P a z Podkarpacia ;)

ocenił(a) film na 9
smallandalone

** nie jestem

ocenił(a) film na 10
smallandalone

ja tez nie - ja z Kujaw

użytkownik usunięty
smallandalone

Bo ten film obśmiewa mentalność Kresowian, którą w tamtych czasach dało się bardo łatwo zauważyć.

użytkownik usunięty
hajtaler

A Ty mieszkałeś gdzieś w Polsce dłużej niż rok, poza Kujawami, że go krytykujesz? To są różnice "kulturowe", a nie stereotypy. :p

pchelus

pchelus - "inteligent powiatowy" ;) przenieś się do zachodniej części kraju to zobaczysz czy tak wszyscy będą dla ciebie życzliwi ;)

użytkownik usunięty
adis_14

Na zachodzie Polski też mieszkają ludzie z zabużańskimi korzeniami.Przesrane :P

ocenił(a) film na 8
pchelus

Można wiedzieć skąd pochodzisz? Ja przeniosłem się ze wschodniej Polski do Wielkopolski i pewnie bez trudu wymieniłbym cechy ludzi, któeych tu poznałem i obserwuję, które są dla mnie dziwaczne albo drażniące, ale byłbym debilem żeby robić z tego ogólną zasadę w Twoim stylu.

użytkownik usunięty
odyniec

To wymień te cechy. Debilem jest ten, kto twierdzi, że nie ma różnic, gdy je wyraźnie widać.

ocenił(a) film na 10
pchelus

no z ciebie recenzenta nie będzie. Co ma piernik do wiatraka? <prócz tyle samo liter i mąki> zamiast tutaj pisać takie życiowe problemy, to znajdź stronę dla samotnie zagubionych xD

ocenił(a) film na 8
geremi007

Dobry komentarz,bo życie życiem a film ma bawić i bawi,takie jest jego zadanie...zresztą bardzo dobrze wypełnione ;-)

użytkownik usunięty
geremi007

To ma że wiatrak robi mąkę a piernik jest z mąki baranie

ocenił(a) film na 10

ale żeś mi pojechał. Tak czy siak wspólna cecha, sam napisałeś/aś.

ocenił(a) film na 4
geremi007

To ma wspólnego, że wiatrak może się spierniczyc.

ocenił(a) film na 7
pchelus

xDDD

ocenił(a) film na 9
pchelus

Jak się piernie, to się wiatrak zakręci... :)

użytkownik usunięty
geremi007

Złośliwość w typowo wschodnim stylu. xD

użytkownik usunięty
pchelus

ja jestem z Poznania a miasto jest ładne, ludzie mili to może studiuj tutaj

pchelus

To jacy są Bugaje każdy wie i nie ma się co obrażać jak ktoś to pisze wprost:D

użytkownik usunięty
doc_holliday_3

100% racji.

ocenił(a) film na 10
pchelus

A co ma lublin do wolynia ? widac ze z geografia kiepsciutko

użytkownik usunięty
witold_Mega_hit_polsatu

Wschodnie zadupie Europy i posowiecka mentalność :p Byłam w Lublinie wiele razy i mam podobne wrażenia,co założyciel tematu.

ocenił(a) film na 10

Postsowiecka mentalność to i w Dreźnie jest (;

tylko, że Lublin to najbardziej kocha platformę więc sam sobie zaprzeczasz CatWomanX

pchelus

A ja nie lubię marchewki, bo pomidor ma gorzki smak... Mniej więcej tyle sensu jest w tej wypowiedzi...

ocenił(a) film na 7
pchelus

Dlatego nie bardzo ciągnie mnie w te strony ;)

ocenił(a) film na 10
buszasz

więcej miejsca będę miał dla siebie i znajomych, a i mniej brudu i spalin będzie i nikt po naszym niebie latać nie będzie :D hehe ;)

ocenił(a) film na 7
tschecov

ee tam, nie ja przyjadę, to kto inny (:

pchelus

Nie ma takich miejsc ani takich czasów też nigdy nie było, gdzie ludzie są tylko dobrzy albo tylko źli. W każdym miejscu, o każdym czasie ludzie będą różni.

ocenił(a) film na 10
ellia2

ellia2 "mądrego to i przyjemnie posłuchać" :D w tym wypadku poczytać :)

użytkownik usunięty
ellia2

Ale są ludzie bardziej i mniej irytujący, a "bugaje" są wyjątkowo odpychający

W krakowie za to sama kultura, jak studiowałem tam to mało co by nie pozabijali się dla dobrych ocen, zazdrościli jak ktoś się lepiej, uczył, o warszawie nie wspomnę, bo to największa wieś jaką widzialem.

ocenił(a) film na 8
pchelus

Ja jestem spod Lublina i z dużą częścią tego co napisałaś muszę się zgodzić.
Jednak mieszkałem pół roku w Warszawie i niektórzy mieszkańcy stolicy - mieszczuchy, zachowywali się bardziej prostacko niż bohaterowie tego filmu. Byłem w wielu miastach na zachodzie Polski i też spotkałem pełno buraków i chamów, których na lubelszczyźnie Ci u nas dostatek. Także.. nieprawdą jest, że to tylko lubelskie to ciemnogród. Tak się składa, że wg badań jesteśmy ludźmi używającymi najpoprawniejszej polszczyzny, mówimy czystym językiem polskim, nie mieszając go żadnym dialektem, nie wiem co miałaś na myśli mówiąc "zaciągać", może podaj jakiś słowny przykład. Ale no cóż.. chamów tu pełno, jak wszędzie w Polsce... Jak człowiek wyjedzie za granicę i wróci tu, to dopiero dostrzega tą różnicę. Nie mówię o wszystkich Polakach, poprostu prostactwo znajdziesz w każdym zakątku tego kraju, a żeby odróżnić tych wartościowych ludzi, musimy niestety natykać się na chamów :P Myślę, że dlatego warto dbać o swój język i starać się być kulturalnym człowiekiem, chamom dasz dobry przykład, może czegoś się nauczą i będzie ich mniej, nawet jeśli tylko o jednego :)

ocenił(a) film na 9
lia_7

O..rany a ja jestem z europy :) a Polska leży na jej wschodzie i co Polacy to buraki w porównaniu do zaburaczonych Hiszpanów? "...Polska nie dzieli sie na tych kresowych i resztę tylko na mądrych i głupich..." a zakompleksionemu nieudacznikowi co pewnie "kiblował" na studiach w Lublinie i nic sie nie podoba zgadzasz się. nie jestem z lublina. studiowałem w Koszalinie i Warszawie, objeździłem całą POlskę i takiego miasta i ludzi ze świeca szukać. A Warszawa leży we wschodniej części Polski :), w centralnej to leży np Łódź.

użytkownik usunięty
MySlaws

Od razu widać,żeś ćwok ze wschodu :P

użytkownik usunięty
MySlaws

Wyśmiewanie się z kogoś,że mu się nie udało, wyzywanie od nieudaczników- typowe dla szczurów z Polski Wschodniej robiących oszałamiająca karierę w Największej Wsi w Polsce. Żałosne.

lecz kompleksy typie, albo wyjedź najlepiej do warszawy jak każdy wieśniak

ocenił(a) film na 8
lia_7

To nie wiem, gdzie ty byłeś za tą granicą, bo ja byłem w wielu krajach i wszędzie milusi są tam, gdzie płacisz, a poza tym, to jedno wielkie chamstwo, zwłaszcza w krajach anglojęzycznych, a pod względem zachowania i szeroko pojętej życzliwości większość Polaków to po prostu złoci ludzie.

ocenił(a) film na 9
pchelus

Zal słuchać ..musisz być jednym z tych nieudaczników któremu wszysko "stoi na drodze" :), złośliwi kerowcy, policja, fakty i mity -->/ chodzi może o tytuł popularnej gazety? / i ta mentalność ludzi wschodu...masz popaprane jak pewien politych co widzi wszędzie "układy" i "spiski"..człowieku ze wschodniej europy..

ocenił(a) film na 4
MySlaws

hmm... czy "wszystko"? Chyba jednak nie. Ale przeszkadza mi mentalność ogółu ludzi z tych rejonów. A że nie ma podziału na grupy ludzi, tylko na "głupich i mądrych"..? Miejska legenda. Ludzie ze wsi Ostrówki, Toustobaby, Wołyni mieszkaliz kolei "po sąsiedzku" z ukraińcami. Lublili, szanowali, razem żyli jeden obok drugiego. Zwracali się do nich "ciociu". Ufali. Polecam poczytać na temat zbrodni UPA. Są ludzie mądrzy i głupi. Ale ogólna tendencja pewnych narodów i ich zdradzieckość objawia się także dziś. Analogia do ludzi i terenów o których pisałem.

(I żeby nie było wątpliwości: wiem, że zbrodnie zdarzają się podczas każdej wojny i po każdej stronie barykady. Przykład który podaję różni się od innych okrucieństwem przekraczającym zezwierzęcenie - wykonanym na najbliższych przyjaciołach a także własnych rodakach. Zanim skomentujesz, poczytaj na ten temat.)

ocenił(a) film na 9
pchelus

Po pierwsze Lublin..nie myl kresów wschodnich Lwowskich z Lublinem...to po pierwsze. Mieszkałem 5 lat np w Koszalinie i mimo pięknych okolic ludzie ....różni- jak wszędzie. Poza tym NIE PISAŁEŚ w poście o okrucieństwach ukraińskich, zbrodniach UPA, tylko odniosłeś się : przypominam wybrane cytaty "mentalność ludzi ze wschodniej Polski" - jaka mentalność ?jakaś specyficzna?; i odkąd ,wyjaśnij mi, zaczyna się wschodnia Polska, jak mieszkałem w Warszawa - Rembertów to byłem "wschodniopolski"? środkowo?. Idiotyczna klasyfikacja. można powiedzieć : pogoda we wschodniej części Polski..ale odnosić to do ludzi? DALEJ :"Kierowcy autobusu, który patrzą i czekają aż dobiegniesz na 5m od niego i ruszają zanim zdążysz wsiąść, straż miejska dzień w dzień blokująca "źle zaparkowane"" cięzko komentować, albo jesteś pod wrażeniem filmów Stanisława Barei albo parkujesz tam gdzie nie trzeba. a straż jest strażą ..na swój budżet muszą zarobić sami i wszędzie są tacy sami a najgorsi w Wawie. DALEJ "drogi najgorsze, jakie do tej pory w Polsce poznałem "..a jeździłeś w Krakowie po niektórych głównych ulicach...:) albo w Łodzi...i jaki brak szacunku dla Kobiet przez duże K :), co tam znowu? nie całują w rękę czy nie przepuszczają na pasach..w warszawie slangowe nazywanie kobiety w niektórych dzielnicach to np "świnia"...DALEJ "i po prostu czysta złośliwość WSZYSTKICH poznanych przeze mnie osób wywodzących się z tych stron"..UFFF..wszzscy BE, a ja cacy....Twj psychologiczny wizerunek rysuje sie sam...jedna rada...PRZENIES SIE I ZOSTAW TE LUDY WSCHODU

użytkownik usunięty
MySlaws

1.To nie jest film Barei :) 2. Mieszkańcy warszawy pochodzą głównie ze wschodu Polski, rodowitych jest ledwo 20% 3."mentalność ludzi ze wschodniej Polski" - brak taktu, złośliwość, prostota granicząca z prostactwem, wyniosłość, ostentacyjne okazywanie pogardy innym. Ludzie ze wschodu nie mają klasy, albo prostaki albo zadufańcy. Brakuje im tego czegoś, wyważenia w swych postawach.

ocenił(a) film na 10

Śmieszne,jakim zakompleksionym człowiekiem jesteś. Nie ma to,jak wylewając swoje żale pisać 20 post o tym,że na wschodzie polski wszyscy ludzie są prostaccy,złośliwi i nie mają taktu XD. Smutny zakompleksiony prostak.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones